K0s0va HacK3rs
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Welcome and Enjoy our Site
 
ForumPortalLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Historiku i Internetit / Çështë interneti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Stxx.1 |GjaKoWaR!!1
Super Moderator
Super Moderator
Stxx.1 |GjaKoWaR!!1


Numri i postimeve : 80
Join date : 02/06/2009
Age : 30
Location : GjaKoVaa Kuqe :D

Historiku i Internetit / Çështë interneti Empty
MesazhTitulli: Historiku i Internetit / Çështë interneti   Historiku i Internetit / Çështë interneti Icon_minitimeTue Jun 02, 2009 11:11 am

Çështë interneti:
Interneti është rrjet kompjuterik, i cili përbëhet nga qindra mijë rrjete kompjuterike, të madhësive të
ndryshme, të cilat janë të lidhura ndërmjet vete dhe kanë shtrirje gati në gjithë rruzulin tokësor.
Natyrisht çdo kompjuter i i cili është i lidhur në rrjet, dallohet me adresën e vet elektronike.
Nëpërmjet internetit mund të lidhen dhe kounikojnë instotucionet qeveritare, kompanitë, universitetet, dhe
shumë rrjete të tjera dhe shfrytëzues. Emri internet rrjedh nga gjuha angleze (Inter)national (Net)work
Historiku i Internetit:
Rrjeti kompjuterik eksperimental për herë të parë u paraqit në vitin 1969 nga Agjencioni për projekte hulumtuese
të avancuara të mbrojtjes DARPA ( Defence Advanced Research Project Agency ) në SHBA.
Ky rrjet mundësonte lidhjen e kompjuterëve me sisteme të ndryshme operative dhe prodhuese të ndryshëm.
Ishte menduar që të përballonte sulmet ushtarake eventuale mbi SHBA-në dhe për këtë arsye ishte një
rrjet i kompjuterëve të instutucioneve ushtarake. Më vonë u zgjerua edhe me kompjuterë universitetesh
dhe të instutucioneve shkencore dhe u quajt ARPANAET ( Advanced research project agency network ).
Ky rrjet shumë shpejt kaloi edhe në përdorim publik në gjithë SHBA-në dhe në Evropë mbijetoj deri në vitin 1990.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Historiku i Internetit / Çështë interneti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
K0s0va HacK3rs :: ..::Tema Te Ndryshme::.. :: Rreth Internetit-
Kërce tek: